Hoppa till sidans innehåll

Anmälan säsong 2018


Tävlingssäsong 2018

Nedan lägger vi upp tävlingar som vi tycker passar er som tränar i de olika träningsgrupperna i Askims BTK. Ni kan givetvis även spela andra tävlingar och det fullständiga tävlingsprogrammet nås här: Tävlingsprogram 2017-2018. Om ni vill spela en tävling som inte finns med nedan mailar ni klubben på This is a mailto link. Genom att klicka på varje tävling får ni upp inbjudan och under Anmälda kan ni se vilka som hittills anmält sig till tävlingen.

På tävlingar markerat med rött kommer coacher finnas på plats.

Lägeraktiviteter markerade i grönt

* E = Elit, T = Tävling, Fo = Fortsättning, U = Ungdom, Fr = Framtid, P = Pingisskola, A = Alla

Tävlingskategorier: A, B, C

Seriehelger gäller nationella serier

    JANUARI Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    5/1-7/1 A Värendsspelen    22/12 Klicka här Anmälda  E, T        
    6/1-7/1   Pingisiaden riks Stockholm för födda 2005 o senare     Klicka här   Anmälda E, T, Fo        
    6/1 B Alingsås Maxpool    17/12 Klicka här Anmälda  T, Fo        
    6/1-7/1 AB

Rudalens Nyårstrofé

   19/12 Klicka här Anmälda

 A

       
    13/1   Propagandatouren  

 

Anmälan på plats    Fo, U, F, P        
    20/1-21/1 C Mölndalstrofen 2018    4/1 Klicka här Anmälda A        
                           
    27/1-28/1 A Söderspelen Grand Prix Borås    3/1 Klicka här Anmälda  E, T        
    FEBRUARI Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    10/2 B Trollungen, Trollhättan     17/1 Klicka här Anmälda  T, Fo, U, F, P        
    10/2 C TTEX, Västkustspelen, Falkenberg    28/1 Klicka här Anmälda  E, T, Fo        
    21/2-25/2 A Safirs Internationella Grand Prix, Örebro   20/1  Klicka här Anmälda  E        
    24/2-25/2   Kungsbackaspelen    8/2 Klicka här Anmälda  T, Fo, U, F, P        
    MARS Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    1/3-4/3 A Senior och para SM Helsingborg (uttagning)    7/2 Klicka här Anmälda          
    3/3-4/3 B Vårmaxxet Varberg    14/2 Klicka här Anmälda  T, Fo, U, F, P        
    3/3   Propagandatouren     Anmälan sker på plats    Fo, U, F, P        
    17/3 C Minisvanen. Svanesund    6/3 Klicka här Anmälda  T, Fo, U, F, P        
    17/3-18/3 A Lag-SM Final, Stockholm (uttagning)     Klicka här Anmälda          
    24/3   Propagandatouren     Anmälan sker på plats    Fo, U, F, P        
    APRIL Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    7/4-8/4   Candelux Open, Åsa     Klicka här Anmälda  A        
   

14-15/4

14/4-15/4

14-15/4

 

 Stonecastle Battle

Askims Cup

TTEX Spelen

 

29/3 

 

27/3 

Klicka här

Inställd

Klicka här

Anmälda

 

Anmälda 

 

A

       
    20/4-22/4 A Ungdoms SM, Eskilstuna (uttagning)     Klicka här Anmälda          
    21/4   Propagandatouren (finalspel, uttagning)         Fo, U, F, P        
    MAJ Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    10/5-13/5 B Klubbresornas klubbresa, Partille    26/4 Klicka här Anmälda  A        
    18/5-21/5   Junior-SM, Söderhamn (uttagning)     Klicka här Anmälda          
    JUNI Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
              Klicka här Anmälda          
    JULI Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
              Klicka här Anmälda          
    AUGUSTI Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
     24-26 augusti  A  Växjö Ungdoms Grand Prix    12/8 Klicka här Anmälda          
    SEPTEMBER Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    1-2 September   A

 Halmstad Masters UGP

   16/8 Klicka här Anmälda

 

       
    29-30 Septemb A

Rekordspelen

   12/9 Klicka här Anmälda          
    29-30 September  

Higab Open 2018

  14/9 Klicka här Anmälda          
    OKTOBER Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    6 Oktober C Propagandatouren          P        
    13-14 Oktober A Århus Open (Danmark)   2/10 Klicka här Anmälda  E        
   

20 Oktober

 Mölndals Hösttrofé    2/10 Klicka här Anmälda  Alla        
   

27 Oktober

  Kungsbackaskruven    11/10 Klicka här Anmälda  Alla        
   

27-28 Oktober

A                    
    NOVEMBER Kat.

Tävling

 

Sista datum för anmälan

Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    1-4 November   A

Ängby International

  29/9 Klicka här Anmälda  E        
                           
    3-4 November A

Stockholm Paragames

  26/9 Klicka här Anmälda  E        
    10-11 November  

DM Göteborg

   20/10 Klicka här Anmälda E, T, Fo, Fr, U        
    17-18 Novermber  

Stonecastle Open

   25/10 Klicka här Anmälda          
    24 November  

Propagandatouren

    Klicka här Anmälda          
    DECEMBER Kat. Tävling   Sista datum för anmälan Anmälan Anmälda Rekommenderad för *        
    1 December   Askims Jultävling     Klicka här Anmälda          
    1-2 December   Riks Top 48    

Klicka här

Anmälda          
    8-9 December   Västsvenska Mästerskapen     Klicka här Anmälda          
    14 December   Särö Vinterdrive-in     Klicka här Anmälda          
    15 December   Särösmashen     Klicka här Anmälda          
    15 December   Propagandatouren     Klicka här Anmälda          
    29-30 December   Ciderspelen     Klicka här Anmälda          
Uppdaterad: 15 SEP 2018 01:38
Skribent: Per Österström
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Askims BTK - Bordtennis
Gärdesvägen 5
43651 Hovås

Besöksadress:
Gärdesvägen 5
43651 Hovås

Kontakt:
Tel: 0739975976
E-post: This is a mailto link

Se all info